Information från valberedningen

Publicerat: 2024-02-16 - 12:39 - Skrivet av Magnus Jivén

Vi hoppas att året har startat bra och att vi alla snart kan få njuta av lite bättre väder och att vi får spela på vår fina golfbana igen! Vår golfklubb bygger på gemenskap och en hel del frivilligt och ideellt arbete. Som en del av Ljunghusens GK:s engagemang för att säkerställa en stark och inkluderande gemenskap, vill vi i valberedningen öppet kommunicera med er, klubbens medlemmar. Vi vill starta upp detta år med att tidigt identifiera framtida kandidater för val till styrelsen och andra viktiga roller inom klubben som förtroendevalda eller frivilliga.

Vårt mål är att säkerställa att vi har en ledning som driver klubbens på bästa sätt. Likaså att klubbens styrelse representerar mångfalden hos medlemmarna och har den kompetens som krävs för att fortsätta driva och förbättra vår klubb och dess golfaktiviteter. Dessutom att vi har en grupp av frivilliga krafter som bidrar i klubbens kommittéers arbete och i tidsbegränsade projekt som drivs.Vi söker nu kontakt med er för att höra era synpunkter, förslag och eventuella rekommendationer av personer som ni anser vara lämpliga för ledande befattningar. Er input är ovärderlig för att skapa en dynamisk och välfungerande styrelse och verksamhet.Om du har förslag på kandidater, eller om du själv är intresserad av att bidra till klubbens framgång genom att ta på dig en roll, tveka inte att kontakta oss. Vi välkomnar alla former av engagemang och ser fram emot att arbeta tillsammans för att göra Ljunghusens Golfklubb ännu bättre.Kontakta oss gärna genom följande kanaler:- valberedningen@ljgk.se- mats@lindelow.net- karin.hultenheim@heimexecutive.se- jonas@stringfurniture.com- s.jangstam@gmail.com- jesper@jelmteg.comVi ser fram emot att höra från er!Med vänliga golfhälsningar,Mats Lindelöw (ordf), Karin Hultenheim, Susanne Jangstam, Jesper Jelmteg och Jonas Wetterlöf